Vámosi-Nagy: behajtható a 40 milliárd
Adó- helyett járulékcsökkentéssel segíthetné hatékonyan a kormány a munkahelyteremtést, mert az egykulcsos szja erre nem alkalmas – mondta Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő a Népszabadságnak.
Adó- helyett járulékcsökkentéssel segíthetné hatékonyan a kormány a munkahelyteremtést, mert az egykulcsos szja erre nem alkalmas – mondta Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő a Népszabadságnak.
Adószakmai szempontból egyetért az adójóváírás kivezetésével Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő, úgy véli azonban, hogy társadalompolitikai hátrányai miatt erre hosszabb időszak alatt kellene sort keríteni.
A terhet várhatóan mindenkinek magának kell majd bevallania, de az adóhivatal ellenőrizni tudja azokat, akik megpróbálnak kibújni a fizetési kötelezettség alól - mondta az InfoRádiónak az Ernst&Young adóigazgatója, aki szerint ez a különadó elkobzás.
Összességében nem adócsökkentés, hanem adóátcsoportosítás történik a lakosságtól az extraprofitot termelő vállalkozások terhére - kommentálta Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adószakértője a kormányfő által szerdán bejelentett adóintézkedéseket.
Bár Matolcsy György egyértelműen nyilatkozott: egykulcsos adó lesz 2011-től, azonban a bevezetés körülményeiről, a kétéves átmenetről, vagy annak elmaradásáról egyelőre nem sokat tudni. A nemzetgazdasági miniszter kijelentése ugyanis nem szólt sem adójóváírásról, szuperbruttóról.
Amíg a 16 százalékos egykulcsos szja bevezetése 300-400 milliárd forint bevételkiesést, addig az adójóváírás kivezetése közel 300 milliárd forint többletbevételt jelenthet a költségvetésnek - közölte Vámosi-Nagy Szabolcs az Ernst & Young adószakértője.
Vámosi-Nagy Szabolcs szerint az egykulcsos adózás "vegytiszta" formája sehol nem működik. Az egykulcsos adónál nincs értelme a családi adózásnak, de a gyerekekre adható adókedvezménynek igen − mondta az Ernst & Young adószakértője, Matolcsy György által bejelentettekre reagálva.
Mit lépett meg a válságkezelő kormány az adórendszer egyszerűsítése érdekében és mi vár az új kabinetre? Vámosi-Nagy Szabolcs kommentál.
A személygépkocsi – melynek az árában megjelenő általános forgalmi adó nem igényelhető vissza – a magyar adórendszer „totemállataként” 2010. január 1-től újabb adónem születését volt kénytelen elviselni. Az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló törvény ugyanis az ingatlanadó mellett „megtalálta” a légi, a vízi járművet és a nagy teljesítményű személygépkocsit, mindezt „a vagyonarányos közteherviselés elvének fokozottabb érvényre juttatása érdekében”. De sikerült-e a vagyonadó megmaradt részének beváltania a hozzá fűzött reményeket?
A családi típusú adózásnak a magas jövedelműek lennének a nyertesei, míg a szerényebb anyagi lehetőséggel bíróknak nem segítene - állítják a Népszava által megkérdezett adószakértők, akik szerint a rendszer drága, bonyolult és ellenőrizhetetlen lenne, ráadásul újabb kaput nyitna az adóelkerülésre.
Bizonytalanság még mindig bőven van a gazdasági előrejelzésekben, a válságnak sincs még vége, és az is valószínű, hogy ez az év sem lesz sokkal könnyebb az előzőnél, de talán a tavalyinál valamivel nyugodtabb körülmények között vághatunk neki. Mit gondolnak erről neves szakemberek? Cikkünkben Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék volt elnöke, Mihályi Péter közgazdász, Raskó György agrárközgazdász és Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő véleményét olvashatják.
Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst and Young adószakértője, az APEH volt elnökhelyettese szerint bohózat, amit az ingatlanadó körül csinálnak.
Az elmúlt héten nyilvánosságra került, az OTP Trade-hez kapcsolódó gigantikus áfacsaláshoz hasonló ügyek hátterében a vám- és az adóigazgatási folyamatokban éveken át zavartalanul tevékenykedő hálózatok állnak. Az áfacsalás manapság legalább akkora biznisz, mint a korábbi illegális olajpancsolás.
A szuperbruttósítás ötlete a magyar nyilvánosságban először 2008 februárjában jelent meg a kormány három adóalternatívája egyikeként. Az elképzelés kevés támogatója közül ma az egyik pénzügyminiszter lett, ezért kerülhetett újra terítékre ez a fajta adózási szisztéma. Vámosi-Nagy Szabolcs kommentál.
A miniszterelnök négy és féléves (egyelőre?) lezárt időszakának adóügyi intézkedései vegyes képet mutatnak. Mielőtt a leltár-készítésbe belefognánk, szögezzük le; minden jel arra utal, hogy ezen időszak adópolitikáját nem a pénzügyminiszter (Pénzügyminisztérium) határozta meg, ahogy általában lenni szokott. Vámosi-Nagy Szabolcs kommentál.